You are viewing lj_coop

Previous Entry | Next Entry

Just Tomatoes Co-op! Anyone interested?

I'm running a local Just Tomatoes Co-op, and since their minimum is now $1000, I'd be happy to open it up to LJ-land to get it happening faster!

Is anyone interested? Shipping is free to me and then just actual shipping to you. Most has to be ordered by the case (except for powders and bulk), but I'm happy to split cases if you find someone that wants the other half.

If there's interest, I'll put an official co-op post up right away.

www.justtomatoes.com



Prices!

Case sizes are different for different products, so keep an eye on that. Bulk and Powders can be ordered by the "each" and not the case.

They are out of Organic Raspberries until next season b/c there wasn't much of a crop. They do have conventional in stock, though.

The Organic ordering PDF w/prices is not letting me cut and paste, so I'm going to give you a link to the PDF directly:

http://www.kiddiewinklesdesigns.com/cooporganic.pdf

All other prices should be here. If there's something you want that you don't see, let me know and I'll find out.

Veggies Small Tubs:
(weight each, 12 units @, case cost)

Just Corn 4 oz, 2.75, $ 33.00
Just Roasted Garlic 3.5 oz, 4.75, $ 57.00
Just Crunchy Onion 4 oz, 2.50, $30.00
Just Peas 3.5 oz, 2.75, $ 33.00
Just Tomatoes (slices) 2 oz, 2.75, $ 33.00
Just Veggies 4 oz, 2.75, $ 33.00
Just Hot Veggies 4 oz, 2.75, $ 33.00

Veggies Single Servings:
(weight each, 24 units @, case cost)

Just Corn 3/4 oz, 1.00, $ 24.00
Just Peas 3/4 oz, 1.00, $ 24.00
Just Tomatoes (slices) 1 oz, 1.50, $ 36.00
Just Veggies 3/4 oz, 1.00, $ 24.00
Just Hot Veggies 3/4 oz, 1.00, $ 24.00

Veggies Large Tubs:
(weight each, 6 units @, case cost)

Just Corn 1/2lb, 5.25, $31.50
Just Roasted Garlic 1lb, 24.00, $144
Just Crunchy Onion 1lb, 9.15, $54.90
Just Peas 1/2lb, 5.25, $31.50
Just Tomatoes(sl ices) 1/2lb, 10.50, $63.00
Just Tomatoes (slices) 1lb, 20.00, $120.00
Just Tomatoes( crumbled) 1lb, 8.75, $52.50
Just Veggies 1/2lb, 5.25, $31.50
Just Veggies 1lb, 10.00, $60.00
Just Hot Veggies 1/2lb, 5.25, $31.50

Fruit Small Tubs:
(weight each, 12 units @, case cost)

Just Apples 3 oz 2.45 $ 29.40
Just Apricots 2 oz 3.75 $ 45.00
Just Bananas 2.5 oz 3.25 $ 39.00
Just Blackberries 2 oz 3.85 $ 46.20
Just Blueberries 2 oz 3.85 $ 46.20
Just Cherries 2.5 oz 4.10 $ 49.20
Just Cranberries 1.5 oz 3.90 $ 46.80
Just Fruit Munchies 3 oz 4.25 $ 51.00
Just Fruit Salad 2 oz 3.75 $ 45.00
Just Fruit Snacks 4 oz 3.75 $ 45.00
Just Grapes 3 oz 4.30 $ 51.60
Just Mango 2 oz 3.10 $ 37.20
Just Peaches 1.5 oz 3.10 $ 37.20
Just Persimmons 4 oz 3.75 $ 45.00
Just Pineapple 3 oz 4.35 $ 52.20
Just Pomegranate 3 oz 5.80 $ 69.60
Just Raisins 10 oz 2.85 $ 34.20
Just Raspberries 2 oz 3.80 $ 45.60
Just Strawberries 1.5 oz 3.70 $ 44.40
Just Straw/Banana 2 oz 3.30 $ 39.60
Just Tropical Treats 2 oz 3.50 $ 42.00

Fruit Powder (1lb each):

Just Banana $14
Just Blackberry $20
Just Blueberry $25
Just Cherry $19.50
Just Cranberry $25
Just Mango $16
Just Peach $22.50
Just Pineapple $19.25
Just Pomegranate $19.25
Just Raspberry $21.50
Just Strawberry $23

Fruit Single Servings:
(weight each, 24 units @, case price)

Just Apples 3/4 oz .80 $ 19.20
Just Apricot 3/4 oz 1.60 $ 38.40
Just Bananas 1/2 oz .80 $ 19.20
Just Blackberries 1/2 oz 1.15 $ 27.60
Just Blueberries 3/4 oz 1.55 $ 37.20
Just Cherries 1 oz 1.80 $ 43.20
Just Cranberries 1/2 oz 1.40 $ 33.60
Just Fruit Munchies 3/4 oz 1.30 $ 31.20
Just Fruit Salad 1/2 oz 1.00 $ 24.00
Just Fruit Snacks 1 oz 1.05 $ 25.20
Just Grapes 1 oz 1.65 $ 39.60
Just Mango 1 oz 1.70 $ 40.80
Just Peach 3/4 oz 1.70 $ 40.80
Just Persimmons 1 oz 1.00 $ 24.00
Just Pineapple 3/4 oz 1.20 $ 28.80
Just Pomegranate 1/2 oz 1.40 $ 33.60
Just Raisins 3 oz 1.00 $ 24.00
Just Raspberries 1/2 oz 1.05 $ 25.20
Just Strawberries 1/2 oz 1.40 $ 33.60
Just Straw/Banana 3/4 oz 1.45 $ 34.80
Just Tropical Treats 3/4 oz 1.45 $ 34.80

Fruit Large Tubs:
(weight each, 6 units @, case price)

Just Apples 1/2lb, 5.90, $35.40
Just Apricot 5oz $51
Just Bananas 1/2lb $55.80
Just Blackberries 5.5oz $60
Just Blueberries 1/2lb $82.80
Just Cherries 1/2lb $70.80
Just Cranberries 5.5oz $76.80
Just Fruit Munchies 1/2lb $62.40
Just Fruit Salad 5.5oz $60
Just Fruit Snacks 1/2lb $ 42
Just Grapes 1/2lb $68.40
Just Mango 1/2lb $66.60
Just Peach 5oz $57
Just Persimmons 1/2lb $42
Just Pineapple 1/2lb $62.40
Just Pomegranate 6oz $62.40
Just Raspberries 1/2lb $81.30
Just Strawberries 4oz $55.80
Just Straw/Banana 5oz $47.40
Just Tropical Treats 4oz $40.50

Zip Top Bags "for easy transport and convenience in the wilderness":

Conventional Veggies:

JUST CORN
___3 oz. ziplock bags (2.40/unit - 24/case) 57.60
JUST ROASTED GARLIC
___4 oz. ziplock bags (4.60/unit - 24/case) 110.60
JUST CRUNCHY ONION
___4 oz. ziplock bags (2.50/unit - 24/case) 60.00
JUST PEAS
___3 oz. ziplock bags (2.40/unit - 24/case) 57.60
JUST TOMATOES
___1 oz. ziplock bags (1.50/unit - 24/case) 36.00
JUST VEGGIES
___3 oz. ziplock bags (2.40/unit - 24/case) 57.60
JUST HOT VEGGIES
___3 oz. ziplock bags (2.50/unit - 24/case) 60.00

Conventional Fruits:

JUST APPLES (matchstick cut - Granny Smith)
___3 oz. ziplock bags (2.45/unit - 24/case) 58.80
JUST APRICOTS
___2 oz. ziplock bags (3.75/unit - 24/case) 90.00
JUST BANANAS
___2.5 oz. ziplock bags (3.25/unit - 24/case) 78.00
JUST BLACKBERRIES
___1.5 oz. ziplock bags (3.00/unit-24/case) 72.00
JUST BLUEBERRIES
___1 oz. ziplock bags (2.10/unit - 24/case) 50.40
JUST CHERRIES
___1.5 oz. ziplock bags (2.50/unit - 24/case) 60.00
JUST CRANBERRIES
___1.5 oz. ziplock bags (3.90/unit - 24/case) 93.60
JUST FRUIT MUNCHIES (apples, raisins, blueberries,
sour cherries, mango, pineapple, raspberries)
___3 oz. ziplock bags (4.25/unit - 24/case) 102.00
JUST FRUIT SALAD
___2 oz. ziplock bags (3.60/unit - 24/case) 86.40
JUST FRUIT SNACKS
apples, persimmons, raisins, pears (chewy-not crunchy!)
___3 oz. ziplock bags (2.80/unit - 24/case) 67.20
JUST GRAPES
___3 oz. ziplock bags (4.25/unit - 24/case) 102.00
JUST MANGO
___2 oz. ziplock bags (3.05/unit - 24/case) 73.20
JUST PEACHES
___1.5 oz. ziplock bags (3.05/unit - 24/case) 73.20
JUST PERSIMMONS
___4 oz. ziplock bags (3.60/unit - 24/case) 86.40
JUST PINEAPPLE
___3 oz. ziplock bags (4.35/unit - 24/case) 104.40
JUST POMEGRANATE
___3 oz. ziplock bags (5.80/unit - 24/case) 139.20
JUST RASPBERRIES
___1 oz. ziplock bags (2.10/unit - 24/case) 50.40
JUST STRAWBERRIES
___1 oz. ziplock bags (2.70/unit-24/case) 64.80
JUST STRAWBERRIES/BANANA
___2 oz. ziplock bags (3.30/unit - 24/case) 79.20
JUST TROPICAL TREATS
___2 oz. ziplock bags (3.50/unit - 24/case) 84.00

Organic Fruits:

ORG JUST APPLES
___1.5 oz. ziplock bags (2.95/unit - 24/case) 70.80
ORG JUST BANANAS
___2.5 oz. ziplock bags (3.60/unit - 24/case) 86.40
ORG JUST BLUEBERRIES
___2.5oz ziplock bags (4.60/unit - 24/case) 126.00
ORG JUST CHERRIES
___2.5 oz. ziplock bags (4.60/unit - 24/case) 110.40
ORG JUST FRUIT MUNCHIES (apples, raisins, blueberries, sour cherries, mango, pineapple, raspberries)
___3 oz. ziplock bags (5.35/unit - 24/case) 128.40
ORG JUST MANGO
___1.5 oz. ziplock bags (3.60/unit - 24/case) 86.40
ORG JUST PEACHES
___2 oz. ziplock bags (4.90/unit - 24/case) 117.60
ORG JUST RASPBERRIES
___1.5 oz. ziplock bags (4.20/unit - 24/case) 100.80
ORG JUST STRAWBERRIES
___1.2 oz. ziplock bags (3.95/unit - 24/case) 94.80

BULK Conventional Veggies:

JUST BELL PEPPERS
______ 4 lb. bag $ 40.
______ 25 lb. box $ 225.
JUST CARROTS
______ 6 lb. bag $ 58.
______ 30 lb. box $ 186.
JUST CORN
______ 6 lb. bag $ 58.
______ 30 lb. box $ 186.
JUST ROASTED GARLIC
______ 25 lb. box $ 375.
JUST CRUNCHY ONIONS
______ 40 lb. box $ 165.
JUST GREEN ONIONS
______ 20 lb. box $ 184.
JUST PEAS
______ 6 lb. bag $ 58.
______ 30 lb. box $ 186.
JUST TOMATOES (SLICES)
______ 4 lb. bag $ 76.
JUST TOMATOES (CRUMBLED)
______ 25 lb. box $ 186.
______ 100 lb. box $ 555.
JUST VEGGIES
______ 6 lb. bag $ 58.
______ 30 lb. box $ 186.
JUST HOT VEGGIES
______ 6 lb. bag $ 58.
______ 30 lb. box $ 220.

Bulk Conventional Fruits:

JUST APPLES/ dehydrated
______ 4 lb. box $ 41.
JUST APPLES / diced/freeze-dried
______ 20 lb. box $ 345.
JUST APRICOTS
______ 4 lb. bag $ 99.
______ 8 lb. box $ 180.
JUST Gone BANANAS
______ 5 lb. bag $ 83.
______ 20 lb. box $ 250.
JUST BLACKBERRIES
______ 4 lb. bag $ 115.
______ 15 lb. box $ 300.
JUST BLUEBERRIES
______ 5 lb. bag $ 105.
______ 20 lb. box $ 395.
JUST CHERRIES
______ 6 lb. bag $ 103.
______ 25 lb. box $ 378.
JUST CRANBERRIES
______ 3 lb. bag $ 89.
______ 10 lb. box $ 210.
JUST FRUIT MUNCHIES
______ 6 lb. bag $ 105.
______ 25 lb. box $ 400.
JUST FRUIT SALAD
______ 3 lb. bag $ 80.
______ 20 lb. box $ 520.
JUST GRAPES
______ 8 lb. bag $ 150.
______ 20 lb. box $ 375.

JUST MANGO
______ 6 lb. bag $ 122.
______ 25 lb. box $ 405.
JUST PEACHES
______ 4 lb. bag $ 100.
______ 20 lb. box $ 453.
JUST PERSIMMON
______ 5 lb. box $ 66.
JUST PINEAPPLE
______ 8 lb. bag $ 140.
______ 20 lb. box $ 340.
JUST POMEGRANATE
______ 10 lb. bag $275.
______ 20 lb. box $530.
JUST RAISINS
______ 25 lb. box $ 65.
JUST RASPBERRIES
______ 4 lb. bag $ 95.
______ 15 lb. box $ 291.
JUST STRAWBERRIES
______ 2.5 lb. bag $ 85.
______ 10 lb. box $ 228.
JUST STRAWBERRIES/BANANAS
______ 4 lb. bag $ 76.
______ 15 lb. box $ 250.
JUST TROPICAL TREATS
______ 5 lb. bag $ 100.
______ 25 lb. box $ 450.

Bulk Organic Veggies:

ORGANIC CARROT BITS
______ 8 lbs. bulk bag $ 75.
______ 39 lbs. box $ 325.
ORGANIC CORN
______ 5 lbs. bulk bag $ 50.
______ 30 lbs. box $255.
ORGANIC PEAS
______ 6 lbs. bulk bag $ 60.
______15 lbs. box $ 150.
ORGANIC SOYNUTS
______ 25 lbs. bulk bag $ 65.
______ 50 lbs. box $ 125.
ORGANIC TOMATO BITS
______ 6 lbs. bag $ 90.
______ 25 lbs. box $ 300.
ORGANIC VEGGIES
______ 6 lbs. bulk bag $ 80.
______ 20 lbs. box $ 300.
Bulk Organic Fruits:

ORGANIC APPLES
______ 4 lbs. bulk bag $ 75.
______ 15 lbs. box $275.
ORGANIC BANANAS
______ 6lbs bulk bag $100
______ 15lbs box $250
ORGANIC BLUEBRRIES
______ 5 lbs. bulk bag $150.
______ 20 lbs. box $550.
ORGANIC CHERRIES
______ 6 lbs. bulk bag $ 150.
______ 20 lbs. box $ 475.
ORGANIC FRUIT MUNCHIES
______ 7 lbs. bulk bag $150.
______ 25 lbs. box $500.
ORGANIC MANGO
______ 4 lbs. bulk bag $ 90.
______ 15 lbs. box $325.
ORGANIC PEACHES
______ 5 lbs. bulk bag $ 145.
______20 lbs. box $ 560.
ORGANIC RASPBERRIES
______ 3 lbs. bulk bag $ 100.
______ 25 lbs. box $ 715.
ORGANIC STRAWBERRIES
______ 3 lbs. bulk bag $ 98.
______ 10 lbs. box $ 268.

Comments

( 7 comments — Leave a comment )
breakableheart
Aug. 4th, 2009 11:40 pm (UTC)
I like their product but not their retail prices. Just how steep of a discount would a co-op provide? Are we talking 50% or greater?
keelyerin
Aug. 4th, 2009 11:43 pm (UTC)
That is a totally good point. I just edited the entry to add the big giant price list :)
earthymama42
Aug. 5th, 2009 03:37 pm (UTC)
Maybe. Would we have to order in cases? I'm not sure I want a case of anything, though I do love their stuff.
_emmylou_
Aug. 5th, 2009 08:31 pm (UTC)
I'd like some cherries, but not an entire case. Can we order singles?
(Anonymous)
Sep. 2nd, 2009 03:44 am (UTC)
instersted in just tomatos coop
hi there, i would love to get into your just tomatos coop
can you please send me info on how to do this please
thank you so very much
colleen
homeschool3@mchsi.com
_meliska
Sep. 23rd, 2009 02:30 pm (UTC)
There's a JT coop opening up on DiaperSwappers.com on Oct 1st, FYI.
kimmlett
Nov. 14th, 2009 12:16 am (UTC)
So... did anyone ever do this? I've been waiting on one for a LONG ASS time. A whole bunch of my co workers too!
( 7 comments — Leave a comment )

Latest Month

January 2014
S M T W T F S
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Powered by LiveJournal.com